Chociaż do wyboru mamy kilka opcji ogrzewania domu, to jednak ogrzewanie podłogowe jest jedną z najprzyjemniejszych możliwości. Poza tym, że tego typu instalacja pozwala zwiększyć temperaturę we wszystkim pomieszczeniach, to dodatkowo gwarantuje miłe doznania podczas stąpania po podłodze. Jest to szczególnie doceniane jesienią i zimą, gdy za oknem szaruga i ziąb.
Cała instalacja opiera się na centralnym piecu oraz rurach przewodzących substancję je ocieplającą. Do wyboru mamy wodne ogrzewanie podłogowe bądź gazowe. Różnice w funkcjonowaniu poszczególnych wariantów są dostrzegalne głównie, jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Inne są także ceny zamontowania konkretnego ogrzewania. Warto, więc zawczasu ustalić, na jaki wydatek możemy sobie pozwolić, a dobór ogrzewania podłogowego będzie prostszy.
Żeby założyć centralne ogrzewanie podłogowe, należy odpowiednio przygotować się do remontu. Najlepiej jest pomyśleć o tym przed położeniem podłóg. W innym razie, będziemy zmuszeni do ich zerwania. Dzieje się tak, ponieważ do ogrzewania podłogowego niezbędny jest cały system rur, które doprowadzających ciepło znajdując się pod powierzchnią podłogi.
Musimy też wziąć pod uwagę fakt, że aby ogrzewanie spełniało swoją rolę, należy umieścić je w dobrze izolowanym lokum. Można też poprowadzić rury pod częścią pomieszczeń. Wtedy dobrym uzupełnieniem w pozostałych częściach domu będzie ogrzewanie kominkowe. Istotny jest też prawidłowy dobór rur. To, jakie rury do ogrzewania podłogowego wykorzystamy zależy od jego rodzaju. Powszechne są rury miedziane, warstwowe z aluminium oraz te z tworzyw sztucznych.